Посветен на младата публика от 3 до 19 години, фестивалът “Срещи на младото европейско кино” цели да подкрепя присъствието на най-смелото европейско кино чрез разнообразни дейности като прожекции на филми с придружаващи дискусии, срещи с автори, майсторски класове, киноработилници за деца и младежи. И още: обучения за учители, първият по рода си форум Кино в училище, международни конференции на тема кинообразование.

Фестивалът стартира през 2014-а година и тази година празнува своето десетгодишно издание.

“Срещи на младото европейско кино” е партньор на най-големите мрежи за кинообразование за деца и младежи в Европа: CinEd – Европейско кинообразование за деца и младежи, Киното, сто години Младост / Le Cinéma, cent ans de jeunesse, Cinemini Europe, Short Cut – кратки истории, големи теми и др.

Ралица Асенова

директор фестивал

Притежава магистърска степен по театрознание и кинознание от Sorbonne Nouvelle – Paris 3, както и по европейски политики и управление на културни проекти от университета Paris 8. Следва също в Болонския университет, където пише научна публикация за работата на Пиер Паоло Пазолини. През 2022-а защитава докторска дисертация, посветена на европейските практики на кинообразование. Ралица Асенова е работила по множество проекти в областта на културата, както във Франция, така и в България. През последните десет години ръководи фестивала “Срещи на младото европейско кино”. Като част от Сдружение „Арте Урбана Колектив“, инициира първата по рода си платформа “Кино в училище“ за България, включваща национални, европейски и международни проекти и инициативи.

Еви Карагеоргу

програматор

Фестивален програматор, продуцент и специалист по кинообразователни програми за деца. През 2019-а година е част от екипа на компанията за документални продукции Doc Society в Лондон, където работи върху разработването на методология за училищно образование въз основа на документалното кино. Преди Лондон живее в Словения, където продуцира Eye on Film Youth Film Festival. Била е програматор за Филмовия фестивал във Варшава, и София ДокуМентал. През 2020г. основава Антиопи Филмс – като независим продуцент и координатор на киносъбития. В момента участва като координатор в различни проекти на Арте Урбана Колектив (програма “Кино в училище”) и  като ментор на киноателиета за деца и младежи.

Даниел Симеонов

координатор Форум “Кино в училище”

Завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. Бакалавърският му проект е краткият документален филм Close, като освен това режисира няколко студентски филма и телевизионни реклами, пише за кино и сътрудничи на различни филмови фестивали. Първата му самостоятелна фотоизложба “Близо до Близкия изток” е показана в Дом на киното, София. В момента е учител в село Дерманци. Посвещава усилията си за популяризиране на необходимостта от повече учебни програми и дисциплини в българската образователна система, изкучаващи различните изкуства, особено киното. Постоянен сътрудник към проектите “CinEd – Европейско кинообразование за младежи” и “Киното, сто години младост”.

Цвета Арнаутска

фотограф

В момента изучава занаята на киното и телевизията в Нов български университет с намерение да дипломира като режисьор. Отпреди това вече е профилирана като фотограф, тъй като завършва Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Запознава се с изкуството на киното посредством фестивала “Срещи на младото европейско кино” през 2016-а. През 2017-а участва в програмата “Киното, сто години младост”, където под ръководството на Ралица Асенова и Василена Баджарова създава със съучениците си филм, представен от тях във Френската филмотека / Cinémathèque française в Париж. Официален фотограф на Арте Урбана Колектив.

Ванеса Цветанова

Управление социални мрежи

Следва магистратура по кино и съвременни аудиовизуални медии в University of Groningen, където пише дипломната си работа върху образователната стойност на киното в българското образование. През 2023г. завършва бакалавърска степен по литература и кино в същия университет и участва в обменна програма по социология и литература в University of Leicester (2022-2023). Ванеса е съосновател на филмовия клуб CineCircle към University of Groningen, където отговаря за програмирането и организирането на филмови прожекции (2023-2024). В момента Ванеса стажува в Националната филмотека на България, с намерение в бъдеще да се фокусира върху реставрирането и съхранението на аудиовизуалното наследство на страната.

Мартина Панайотова

комуникационен мениджър

PR експерт на българската културна и събитийна сцена. Дългогодишният й опит като журналист й е помогнал да я опознае детайлно, а благодарение на специализацията й в сферата на масовите комуникации и маркетинга, Мартина е работила и продължава да работи активно с голяма част от културните, НПО, еко и събитийни организации и дейци. Опитът й включва и работа по мащабни международни продукции с участието на световни имена като Енрике Иглесиас, Хосе Карерас, The Chemical Brothers, Дейвид Гарет, BOND, оригиналният бродуейски спектакъл “Котките” на Андрю Лойд Уебър и много други.

Мария Дачева

ментор киноателиета и организатор 

Режисьор и фотограф, Мария Дачева има над петнадесет годишен опит в българската киноиндустрия. Участвала е в многобройни филмови продукции и фестивали като координатор; основател и креативен директор на Burgas Film Lab – образователна програма за ученици на възраст 14 -18 години. Ментор в работилници по фотография, кино, архитектура за деца и младежи от непривилигировани общности. В Сдружение „Арте Урбана Колектив“ е ментор по различни програми и част от екипа на фестивала “Срещи на младото европейско кино”.